סקירת שעון המולטיספורט Garmin Fenix 3 HR

garmin-logo-wallpaper

 

 

היי חברים,

היום נדבר על שעון השטח החדש של חברת Garmin ה- Fenix 3 HR בעל מד הדופק המובנה.

אני רוצה להודות למנהל המותג בארץ, רובי קרמר על העזרה והתמיכה. רובי איש שירות מהמעלה הראשונה ואין זה מובן מאליו במחוזותינו.

השעון מיועד לפי חברת Garmin לרצי שטח, נווטים, טיילים, רצי אולטרה מרתון וטריאתלטים.

השעון היה גם אמור להיות ההבטחה הגדולה של חברת Garmin בכל תחום הסרת רצועות מד הדופק מהחזה. אמור.

למי שזו לו הפעם הראשונה באתר החדש ו/או מתעניין בתכונות הניווט של השעון, אני ממליץ שילחץ על הקישור ויקרא את הסקירה על ה- Garmin Fenix 3  שכתבתי בעבר. למעשה אין שוני בתכונות בין שני השעונים באופן קריטי מלבד עניין הניטור והמעקב לאורך 24/7 ומד הדופק המובנה, ובסקירה זו החלטתי להתמקד בנושא מד הדופק המובנה.

אני מתאמן עם הדגם הזה למעלה משלושה חודשים עוד כשרכשתי אותו באקספו של מרתון ירושלים האחרון.

אתחיל מהסוף. נכון לכתיבת שורות אלה ולאחר מסכת העדכונים של השעון, החל מגירסה 2.30 ועד 2.60 הנוכחית, מד הדופק המובנה בשעון מציג ערכים שגויים בצורה עקבית ובסטיות של מעל ל-30 פעימות לב בדקה בממוצע.

 

כך מוצג גרף הדופק עם קריאת דופק נכונה:

 

dav
dav

 

כך מוצג גרף הדופק החל מהעדכון הראשון ועד היום:

 

20160706_194312

שתי התמונות נלקחו בזמן מנוחה דינמית

 

אופי בדיקת מהימנות קריאת הדופק התבצעה בצורה הבאה:

פרוטוקול הבדיקה:

  • בדיקה ארגומטרית במאמץ במדיקס כאשר גם שעון הגרמין F3HR וגם שעון Sunnto A3 Peak נבחנים במקביל ובהשוואה למכונת ה ECG. ה- A3 סונכרן לרצועת הדופק/הספק של חברת Stryd, בעוד שהגרמין F3HR הולבש במנח ישיר מול שורש כף היד. (כלומר השעון הולבש בצד הפנימי של היד).
  • 4-5 ריצות אימון בשבוע כאשר שעון ה- Suunto A3 Peak סונכרן או לרצועת הדופק/הספק של Stryd או לרצועת הדופק של חברת Wahoo מדגם TickrX.

 

לאחר העדכון הראשון, מספר עדכון 2.30, זיהיתי סטיות בקריאת הדופק במיוחד בזמן מנוחה. הערכים אשר הוצגו לא היו הגיוניים בעליל ושם התחלתי לחקור את הנושא. כמעט לאחר כשבוע יצאה הגירסה 2.40 אשר היתה אמורה לתקן את התקלה אך לצערי הדבר לא יושם, ומכיוון שלא יכולתי להתאמן עם שעון אשר נותן קריאות לא מהימנות, החלפתי את השעון והחלטתי לבחון ולבדוק שוב את הגרסה הראשונית בבדיקת המאמץ במדיקס.

בבדיקת המאמץ לשמחתי הקריאה היתה מאד יציבה וכפי שפרסמתי במבחן המשווה, (כנסו ללינק), הייתי מרוצה והחלטתי להישאר עם הגרסה הראשונית עד אשר, ועל סמך פרסומים בקבוצות בחו"ל, תצא הגרסה האחרונה, אשר מספרה הוא 2.60, ולטענת אותם פרסומים התקלה תוקנה.

 

תמונה המתארת את ביצוע בדיקת המאמץ במדיקס:

 

sdr
sdr

 

תמונה להשוואה עם שעון ה- Sunnto A3 Peak:

 

dav
dav

 

תמונת השוואה של שני השעונים:

 

dav
dav

 

לאחר התקנת הגרסה הנוכחית גיליתי לצערי שעדיין התקלה קיימת. לא משנה איזה אימון ביצעתי: נפח, איכות, הליכה ואף במהלך שינה – מד הדופק המובנה לא נתן קריאה אמיתית לאורך שבועות.

אם כך וכפי שציינתי, הגירסה היחידה שמד הדופק המובנה עובד בצורה תקינה ומציגה, וזאת גם עם הסתייגות שעליה ארחיב בהמשך, נתוני קריאת דופק נכונים היא הגרסה הבסיסית אשר מספרה הוא 2.20.

הסייג עליו אני מדבר מתקיים בזמן שמבצעים השהיית אימון, בין אם בלחיצת Pause או אם הפונקצייה Auto Pause מופעלת, או אז נוצרת סטייה של בין 30-40 פע' בהשוואה לרצועת חזה.

 

אורך חיי סוללה:

batterylow

דבר נוסף וידוע בחברת Garmin הוא שהצהרות לחוד וביצועים לחוד במה שקשור לזמן סוללה.
חברים איך שלא תסובבו ותתאמנו השעון לא החזיק לי יותר מ- 12 וחצי שעות בדגימה של 1 שנ' ובדגימת Smart הצלחתי לסחוט עוד כרבע שעה. ההבדל בין הבדיקה שלי לבין אחרות היא שאני שמרתי על דינמיות לאורך כל משך הבחינה. שעון סטטי, בשל שאינו משתמש במד התאוצה הפנימי שלו, צורך פחות סוללה ולכן בבדיקה סטטית השעון  החזיק כ- 14 שע'  לערך והדבר נבחן לא אחת.

סייג נוסף, אשר הינו רלוונטי לרצי אולטרה מרתון בלבד, הוא שיש לתת את הדעת בנושא הטענת השעון בזמן תחרויות. עריסת הטעינה שלמה בבסיסה, ולכן לא תיתכן קריאת דופק על ידי החיישן משורש כף היד. במידה ותרצו להטעין את השעון בזמן פעילות קחו בחשבון שלא תקבלו את נתוני הדופק.

 

flatline1

 

לסיכום:

מי שמחפש קריאת דופק מדויקת ללא רצועת דופק, לא יכול לעדכן את גרסת השעון, שוב נכון לכתיבת שורות אלה. אין לי ספק שהכל עניין של עדכון תוכנה. מצד שני, אם השעון עבד טוב בהתחלה, נשאלת השאלה כיצד עד עכשיו ולאחר ארבעה עדכונים, עדיין התקלה לא טופלה.

לשאלתכם האם אני אמליץ לרכוש אותו?

הפעם באמת הבחירה היא נטו לשיקולכם. תנו דעתכם הן על נושא מד הדופק המובנה, הן על נושא משך חיי הסוללה ותשאלו את עצמכם אם אתם מוכנים להתפשר עד אשר יצא עדכון. כפי שציינתי אני אחליף אות השעון ואשתמש בגרסה הראשונית כי היא עובדת.

נתראה בשבילים ובדרכים.

שלכם,

יניב

 

Leave a reply:

Site Footer