סקירת נעלי השטח Brooks Caldera

 

 

היי חברים,

מזה כחודשיים וחצי שאני רץ ובוחן את נעלי השטח החדשות של חברת Brooks ה- Caldera.

פירוש השם קלדרה הינו"קלדרה היא לוע התמוטטות שקוע ועגול שנוצר לאחר קריסת תקרתו של תא המאגמה המצוי מתחת להר געש. קלדרה שונה באופן עקרוני מהתמוטטות של שפת לוע עקב רעידת אדמה, שחיקה או כוחות בליה, והמאפיין העיקרי שלה הוא קריסה של תקרת תא המאגמה במהלך התפרצות געשית." ציטוט מוויקיפדיה.

 

לוע הר הגעש באי אווגאשימה ביפן

 

חברת ברוקס בחנה והקשיבה לציבור הרצים אשר דרשו נעליי שטח בעלות שיכוך מפנק, משקל ודרופ נמוכים וזאת בניסיון שלא להתפשר על מאפיינים קריטיים כגון עמידות ואחיזת סוליה במשטחים השטח השונים.  במקביל לדגם הנ"ל ברוקס הוציאה נעל נוספת וייעודית לתחרויות שטח בשם MAZAMA אשר לה מאפיינים שונים הן במשקל והן בדרופ.

 

לשאלת הגילוי הנאות: את זוג הנעליים קיבלתי למטרת הסקירה ע"י מר' אילן בניסטי, יבואן המותג ברוקס בישראל. כמו בכל סקירה המידע מועבר אליכם הקוראים בצורה ישירה ללא התערבות גורם זה או אחר.

 

אני מודע לכך שלסקירותיי יש השפעה ישירה עליכם הקוראים בבואכם לרכוש מוצר זה או אחר. דעו כי אין זה משנה באם רכשתי מוצר או אם קיבלתיו למטרת סקירה. תמיד אכתוב את האמת שלי ומה עבד או לא עבד עבורי.

 

מפרט כללי:

 • משקל – 281 גר' (לנעל במידה 9 אמריקאי)
 • דרופ – 4 מ"מ (28 מ"מ בעקב אל מול 24 בקדמת הנעל)
 • טכנולוגיית D.N.A הייחודית לברוקס
 • נק' אחיזה ייעודית לגייטורים
 • מחיר – 680 ש"ח באתר היבואן

 

 

אילו שאלות עלו במהלך הבחינה:

 1. מדוע בחרתי בדגם הזה על פני דגם ה- MAMZA התחרותי?
 2. כיצד הנעל תתפקד בריצה משולבת – כביש ושטח במקביל.
 3. מהי אחיזת הנעל במשטחים שונים – שבילים לבנים/בוץ/אבני חצץ/שטח סלעי/שדות.
 4. מהי אחיזת הנעל בתוואי משתנה – עליות וירידות טכניות/ריצה בסינגלים.
 5. כיצד הרגל מרגישה לאחר אימון איכות – קרי אימון עליות הן בשטח והן בכביש?
 6. כיצד הרגל מרגישה לאחר ריצת נפח ארוכה?
 7. האם יש לנעליים ערך מוסף?
 8. האם משקל הנעל הורגש ואם כן לאחר כמה ק"מ?
 9. האם הנעל רספונסיבית?

 

 

אז בואו נתחיל כמו שאומרים. הסיבה לכך שבחרתי בדגם הקלדרה הינו נטו מתוך קריאת הנתונים המפורסמים באתר החברה ומתארים את הנעל כבעלת שיכוך גבוה ודרופ נמוך. כחובב מותג הנעלים Hoka אשר מוגדרות מצד אחד כנעל מקסימלית ובעלות דרופ יחסית נמוך, הייתי מאד מופתע הן מההרגשה הראשונית של הקלדרה. מדובר בנעל שהיא מאד מפנקת ומרגישה כמו כפפה מהרגע הראשון.

אי אפשר להגדיר את סוליית הנעל כסוליה קרבית. ראו ערך הסוליה של הנעל Inov 8 MudClaw 300 (לחץ/י על הקישור לסקירה). אמנם אינני מכיר את האחות הגדולה של ה- Caldera, דגם השטח האגרסיבי של חברת Brooks ה- Cascadia, אך התנסיתי ורצתי בכמה וכמה מותגים כדי להבין מה זו סולית שטח קרבית. סוליית ה- Caldera מאופיינת בלאגים בצורת משושה בחלקה הקדמי, ובחלקה האמצעי והאחורי הלאגים בנויים בצורה גל ומשולש. זאת בשביל לאפשר אחיזה מקסימלית בתוואי ושיפוע משתנה.

 

 

רצתי עם הנעל בתוואי שטח מגוונים בין אם בסביבת מגורי על מסלול סובב עמק, יער הזורע ונחל גחר לרבות שביל חומצת חלב הידוע לשמצה, וכן בשטחים נוספים כגון אזור הגלבוע אשר משופע בעליות חדות וסינגלים. לשמחתי אזור הגלבוע משופע בשבילי אש וחצץ אשר תרמו רבות לבחינת עמידות הנעל מצד אחד ולבחינת אחיזת הסוליה מצד שני.

 

 

לסיום בוצעה בחינה אחרונה במדבר במסלול טכני משתנה מעין עקב ועד המכתש עצמו. חוויה אשר הוכיחה לי סופית את יכולותיה של הנעל לעמוד בתנאי שטח לא פשוטים שכללו ריצה על סלעים, טיפוסים בתוואי עם דרדרת, מעבר גבי מים ובחינה של הנעל במעבר משטח רטוב לשטח יבש וסלעי, גבעות מתגלגלות על ציר הנפט, ירידות טכניות ובכלל כל התוואי הבלתי מתפשר ואף קשוח שהמדבר מספק לעוברים בו. יש לציין שלאחר שהנעל נרטבה, אחיזת הסוליה בתוואי המדברי, בדגש במעבר לטיפוס על סלעים, היה בעייתי ולא פעם הנעל החליקה.

 

 

הנעל גמעה כמאתיים ק"מ ואני חייב לציין שלא נראו סמני שחיקה או בלאי מעבר להגיון בין אם לגפה ומעט מאד לסוליה – דבר מבורך אשר מעיד על עמידות ואיכות הנעל והחומרים.

דבר נוסף אשר מראה על חשיבה ייעודית לשטח מצד חברת Brooks הינה אותה נק' אחיזה ייעודית לגייטורים בעקב הנעל. מי שתכנן את הנעל הוא רץ שטח ולא סתם מעצב.

במהלך הריצות בתקופה הגשומה בעמק יזראעל, הנעל תפקדה נהדר ולא החליקה בתוואי הבוצי זאת תודות למבנה הלאגים בסוליה. הנעל לא צברה הרבה בוץ ומשקלה כמעט ולא הורגש לאורך הריצות השונות.

במעברים משבילים לבנים לכביש, כמו על מסלול סובב עמק, הנעל הרגישה נהדר ולא איבדה מאחיזתה ולא הורגשה אי נוחות. בהחלט ניתן להגדיר את הנעל הזו כנעל All Terrain.

 

 

משקל הנעל הינו 281 גר' וכשמשווים את הנעל לנעלי All Terrain ה- Caldera נמצאת בסקאלה הבינונית. לדוגמה משקלן של נעלי Hoka Challenger ATR 2 הינו 262 גר' אך עבורי ה- Caldera הרגישו הרבה יותר נעימות ומפנקות מאשר ה- Challenger – עוד סיבה לכך שהכל אינדיבידואלי.

אני בהחלט יכול לומר שהנעל מאד רספונסיבית וזאת הרגשתי מיד בריצה הראשונה. בין אם מדובר בשביל לבן, כורכר ואף בריצה במדבר על סינגלים הנעל דוחפת קדימה.

כף הרגל הרגישה רעננה לאחר כל ריצה ולא הרגשתי שום כאב או מיחוש כזה או אחר. לנעל יכולת שיכוך מצוינת אשר הפתיע אותי מאד וזאת בהשוואה ישירה לנעלי שיכוך מקסימלי.

 

 

דברים שאהבתי בנעל ה- Brooks Caldera:

 • עמידות גפה וסוליה
 • אחיזת שטח בתוואי משנה – ראו סייג מטה
 • סילוק בוץ
 • שיכוך מצוין
 • דרופ נמוך
 • רספונסיביות
 • נק' אחיזה ייעודית לגייטורים

 

דברים שפחות אהבתי בנעל ה- Brooks Caldera:

 • אחיזת שטח סלעי בעייתית לאחר מגע עם מים
 • משקל

 

 

לסיכום:

נעל ה- Brooks Caldera בהחלט תהפוך לנעל ה- A.T המועדפת עלי נכון לכרגע. נעל נעימה, נוחה, רספונסיבית, בעלת שיכוך מפנק ועמידה.

 

האם אני ממליץ על נעליי השטח Brooks Caldera ?
התשובה היא חד משמעית כן.
נתראה בשבילים ובדרכים.

שלכם,

יניב

 

 

 

 

Leave a reply:

Site Footer