סקירת מד ההספק לרצים – Stryd Summit

 

Image result for stryd logo

 

היי חברים,

כולנו מכירים את האמרה "הזמן עובר מהר כשנהנים". אני טוען שהזמן עובר מהר כאשר אנו מתנסים, חווים חוויות, הצלחות וכישלונות, אך בעיקר אנו נהנים כשמתרחש תהליך של למידה והפקת לקחים. אני בהחלט יכול לומר שכך הדבר עבורי.

בנובמבר 2015 התחלתי להתנסות באימון עפ"י הספק. חברה טובה ואולטרה מרתוניסטית אשר גרה בזמנו בשכנות אלי הראתה לי את המוצר, וכחובב ציוד נלהב ישר נדלקתי.

עוד מקריאת השורות הראשונות באתר החברה, היה נראה לי שמדובר במוצר שיהווה פריצת דרך בתחום הריצה בכלל ובתחום תורת האימון בריצה בפרט.

לאורך כמעט שנתיים שיתפתי הן אתכם כקוראים והן את קבוצת מתאמניי בחוויותיי מהמוצר הראשוני, (ראו סקירת מד ההספק Stryd Pioneer).

לשמחתי לפני כשמונה חודשים, תודות להשתתפותי בפורומים השונים בחו"ל בתחום האימון, (וכנראה גם מתוך סקרנות שיווקית), בעלי החברה בחנו את הבלוג שלי ומצאו אותי מתאים לסקור את הדור החדש של החברה לטובת קהילת הרצים והטריאתלטים בארץ.

 

 

 

לשאלת הגילוי הנאות: את פוד הריצה הנ"ל קיבלתי למטרת הסקירה ע"י מר' Kun Li, ממקימי חברת Stryd. בנוסף אציין כי הוסכם שלאחר סיום הסקירה הפוד ישלח חזרה את החברה ותינתן לי האפשרות לרכוש אותו כמו כל אחד מכם.

כמו בכל סקירה המידע מועבר אליכם הקוראים בצורה ישירה ללא התערבות גורם זה או אחר.

אני מודע לכך שלסקירותיי יש השפעה ישירה עליכם הקוראים בבואכם לרכוש מוצר זה או אחר. דעו כי אין זה משנה באם רכשתי מוצר או אם קיבלתיו למטרת סקירה. תמיד אכתוב את האמת שלי ומה עבד או לא עבד עבורי.

 

פרטים כלליים:

 • משקל: 10 גר'
 • שידור: Bluetooth, Ant+
 • עמידות למים: תקן IP67 (עד 1מ' למשך 30 דק')
 • נתוני הפוד: הספק, יעילות ריצה, עצימות הריצה, קצב, מרחק, מנח ריצה יעיל מבחינה ביומכאנית, שיפוע מצטבר בפעילות, זמן מגע עם הקרקע, תדירות צעדים, זמן מעוף.
 • תמיכה בכל שעוני הריצה הקיימים בשוק הישראלי. (גרמין, סונטו ופולאר)
 • תמיכה בכלי ניתוח אימון מתקדמים כגון: TrainingPeaks, Golden Cheetah, Runalyze
 • סוללה – טעינה אחת לחודש לטענת החברה
 • מחיר – 200$

 

ערכת ה- Stryd Summit כוללת:

 • תחנת טעינה אלחוטית
 • כבל טעינה
 • פוד ה- Stryd Summit
 • שני חבקי פלסטיק עמיד

 

 

תחנת הטעינה דומה בצורתה להר געש ויש לציין שרבים טועים כאשר הם מנסים להטעין את הפוד בפעם הראשונה והופכים את התחנה. יש להטעין את הפוד כמצולם בתמונה מטה.

 

 

ה- Summit Stryd מותקן באמצעות חבק פלסטיק עמיד מאד על שרוכי הנעל כמו רוב הפודים המוצעים היום בשוק. בתמונה מטה תוכלו לראות את ה- Stryd Summit וכן את פודי הריצה של חברת Runscribe.

 

 

לפני שאמשיך בסקירה ולטובת קוראים חדשים ו/או קוראים שלא קראו את סקירתי הקודמת על חגורת ההספק של Stryd אציג בקצרה מהו אימון עפ"י הספק.

 

מהו אימון עפ"י הספק?

אימון עפ"י הספק בא להציג ולהתאמן עפ"י ערך מספרי, כמו רוב הפרמטרים שעל פיהם אנו מתאמנים. ההבדל הוא, שבניגוד לערכים מספריים כגון דופק, (המיוצג כפע'/דקה), ו/או קצב, (המיוצג כזמן שבו נעבור ק"מ אחד של דרך), ההספק מציג ערך מספרי מוחלט של כוח, (מוצג לרוב בוואטים), אשר בניגוד לשתי הדוגמאות שנתתי מעל הוא איננו מושפע, הן באופן ישיר והן באופן עקיף, מגורמי חוץ כגון: חום, לחות, התרגשות וכיו"ב.

כולנו מכירים את הרגשת האופוריה שעוטפת אותנו לרוב במרוצים, ולא פעם אנחנו שומעים את המשפט "התחלתי חזק מידי/הרגשתי שאני מסוגל אבל לקראת הסוף נגמר לי הכוח/הרגש והאדרנלין סחפו אותי" וכיו"ב.

ביצוע של אימון ו/או תחרות לפי הספק בא להציג גישה אחרת ולהתייחס בצורה פרקטית או מדעית יותר מצד אחד וזאת מבלי לזנוח את המשתנים הפיזיולוגיים של כל מתאמן ומתאמן.

למעשה מטרת אימון לפי הספק באה לייתר ולעבוד לפי אחוז מהכוח שהמתאמן מסוגל לייצר לאורך מרחק וזמן נקוב.

 

Related image

 

מושגי יסוד באימון עפ"י הספק:

 1. המושג FTP או Functional Threshold Power – זהו למעשה ערך ההספק המקסימלי אותו מתאמן מסוגל להחזיק במשך שעה אחת.
 2. המושג הנוסף הוא FTHR או Functional Threshold Heart Rate – זהו למעשה ערך הדופק המקסימלי אותו מתאמן מסוגל להחזיק במשך שעה אחת ומערך זה ניתן גם לגזור את ערך ההספק של המתאמן.

 

מדוע חשוב לנו לדעת את ערך ה- FTP שלנו?
חשוב לנו לדעת את הערך המספרי של סף ההספק הפונקציונלי שלנו מאותה סיבה שאנו גוזרים אחוזים מהדופק המקסימלי האינדיבידואלי שלנו, או מהקצב שלנו בסף חומצת החלב ובכך אנו יודעים בדיוק על איזה ערך לעבוד, מתי לעבוד על אזור, או בשפה המקצועית ה-  Zone שלנו, ובכך גם להיות יעילים ומודעים לאופי ביצוע האימון/התחרות.

ברגע שאנו יודעים את ערך ההספק האינדיבידואלי שלנו, אנו יכולים לשלב זאת עם נתונים כגון קצב לק"מ ו/או דופק.

דוגמה 1:
רץ צריך לבצע ריצת נפח בדופק שהוא 60%-65% מהדופק המקסימלי שלו במסלול מישורי, (נאמר 130-150 פע'/דק'), נאמר לצורך העניין שהזמן הוא שעה אחת.

משקל הרץ הינו 68 ק"ג וסף ההספק הפונקציונלי שנמדד לו הינו W223. לפי חישוב וגזירת ה- ZONE של הרץ, אנו יכולים להעריך כי ההספק שלו צריך להיות בין 125w-160w בממוצע לאורך 60 דק' וזאת כי באימון זה אנו עובדים על מרכיב סבולת הריצה.

בריצת נפח, שעיקרה מתבססת אגב עפ"י רוב המאמנים על מרכיב הדופק ולא הקצב, ניתן ללמוד הרבה על תנודתיות ההספק, במיוחד במסלול מישורי. כך שלמעשה ניתן ונכון יהיה לבנות תכנית אימונים משולבת ולהשוות בין נתוני הדופק-הספק אל מול קצב-הספק ובכך להביא את המתאמן ליעילות אנרגטית.

דוגמה 2:
שימוש באימוני הספק במקביל לאימוני טמפו, אימונים בקצב התחרות, יוכלו לייעל ואף לשפר באחוזים ניכרים, תוך כדי ירידת ערכי דופק, את טכניקת הריצה של המתאמן, ולהביא למיקסום היכולת שלו וזאת מבלי לגרוע בשאר המרכיבים הפיזיולוגיים.

 

 

לאורך שבעת החודשים האחרונים התעללתי בפוד הריצה של Stryd כאשר מרבית אם לא רוב הריצות נעשו בשטח. תוואי הבוץ של עמק יזרעאל בתקופה הגשומה, ריצות מדבר והרי אילת ובעיקר ריצת האימון בשבילים ובכבישי העמק נתנו עומק לסקירה ולהבנה כיצד להשתמש במידע אשר מציגה מערכת ה- PowerCenter של Stryd.

פוד הריצה של Stryd מציג קצב מדויק ואף מרחק מדויק בהשוואה לכל שעון ריצה אחר בשוק. היחיד שמתקרב לרמת הדיוק שלו הינו שעון הריצה של פולאר ה- V800 ולאחרונה אף ה- Suunto Spartan Sport WHR.

הפוד הפך להיות כלי האימון העיקרי שלי. אין ולא יקרה מצב שאצא לאימון בלעדיו. למדתי על בשרי מהו ההספק שלי בריצות השחרור ובריצות הנפח. מהו ההספק שלי באימוני עליות ובאימוני הטמפו והפארטלק, ותודות לכך למדתי כיצד להיות יעיל ולשמר את הכוח שלי לאורך אימון נתון. זהו מידע חשוב אשר אני מעביר הלאה כמאמן אל המתאמנים שלי, ובהחלט ממליץ לחתך מאד ספציפי באוכלוסיית הרצים והטריאתלטים להתאמן עפ"י גישה זו.

עכשיו שלא תבינו אותי לא נכון – Stryd מציעים שיטת אימון נוספת. הם לא באים להחליף את הקיים. הם בהחלט מציגים שיטה שמטרתה למקסם ולשדרג את היכולות ואת הביצועים שלנו כספורטאים בכלל וכרצים בפרט.

בכל האימונים רצתי עם רצועת דופק ומד דופק מובנה בשעון הריצה, ובחנתי מה עובר על גופי בפן הפיסיולוגי במצבים השונים.

לדוגמה בחנתי האם בריצות שחרור ו/או איכות למרחק של כ- 10-15 ק"מ, (אשר מתבצעת בשעות החמות אל מול השעות הקרירות), ישנה השלכה גם על ההספק או רק על מרכיב הדופק והנשימה ומשם כפועל יוצא ירידה בקצב הריצה והמהירות. אותו כנ"ל נבדק בריצות הנפח אשר בוצעו כמעט בכל שעות היממה.

התשובה היא חד משמעית – ערכי הדופק והקצב השתנו אך ההספק לא השתנה.

 

לאילו שעוני ריצה הפוד מסתנכרן?

ה- Stryd מסתנכרן כיום כמעט לכל שעוני ריצה. בסדרת שעוני Suunto Spartan וכן סדרת ה- Ambit3 הספק הינו חלק אינטגרלי במערכת ההפעלה והמתאמן יכול לבחור האם להציג את הערכים הנ"ל.

 

Image result for stryd suunto spartan

 

בגרמין לעומת זאת יהיה עלינו להתקין אפליקציה ייעודית אשר נקראת StrydPower אשר מתפקדת כמסך אימון עצמאי הניתן להתאמה ע"י המשתמש. לאחרונה התפרסמה אפליקציה חדשה בחנות האפליקציות של גרמין, אשר ייעודית לתחרויות ולטסטים אשר נקראת PowerPace ובאמצעותה ניתן אף לקבוע מהו ההספק האופטימלי של רץ לתחרות יעד.

 

 

גם חברת פולאר עדכנה את מע' ההפעלה בשעון ה- V800 שלה וכיום ניתן לראות בו נתוני הספק. הדבר נבחן בהצלחה גם עם שעון ה-M430.

 

Related image

 

דבר שפחות אהבתי הינו שבאף אחד מבין המותגים אין את האפשרות לקבל התרעה כשאתה חוצה ערך הספק מסוים וחבל.

 

ניתוח האימון באמצעות מערכת PowerCenter של חברת Stryd:

כמו כל חברה מקצועית גם לחברת Stryd יש מערכת ניתוח עצמאית אשר נקראת PowerCenter ובה תוכלו לבחון, לנתח, לבנות וליצור תכניות אימון מבוססות הספק.

המערכת מאד פשוטה לתפעול ומציגה בצורה גרפית את כלל נתוני האימון לרבות נתונים ייעודיים להספק כגון Form Power אשר בא לתאר את יעילות ההספק בריצה כתוצאה ישירה של מנח הגוף. את כל הנתונים כמובן אפשר להשוות לנתוני קצב, דופק, גובה וכיו"ב.

 

דוגמה לאימון פארטלק ותצוגת נתוני קצב, תדירות צעדים, הספק בזמן אמת ועוד

 

האפליקציה לטלפונים החכמים לעומת זאת דלה יחסית ומציגה פחות נתוני ניתוח עמוקים כמו בפלטפורמת ה- PowerCenter וחבל. כמאמן הייתי רוצה לקבל את כל הנתונים גם באפליקציה לטלפון החכם ובכך לנתח בזמן אמת אימונים של מתאמני ושלי.

 

כלים נוספים לניתוח נתוני הספק:

כיום ניתן לנתח אימון ריצה מבוסס הספק במרבית מהמערכות המקצועניות כגון: TrainingPeaks, Golden Cheetah, Runalyze וכל האימונים שלי מגובים ישירות לענן לצרכי ניתוח עמוק.

Related image

זה לא שלא ניתן לגזור את הנתונים מהמערכות הקיימות, ראו ערך הנתונים המתקבלים תודות לאפליקציות הייעודיות במערכת ה- Garmin Connect, אלא שמערכות כגון TrainingPeaks ייעודיות והוכיחו עצמן לאורך השנים בנושא אימון עפ"י הספק, ולכן המעבר אליהן הינו טבעי וכלי הניתוח שהם מספקות הופך את ניתוח האימון ליעיל יותר.

 

זמן סוללה:

זמן הסוללה המוצהר של ה- Stryd Summit  הינו 20 שע' עבודה. בפועל הפוד החזיק מעמד כ-17 שעות פעילות רצופה בין אם בבחינה סטטית ובין אם בשימוש לאורך היום.

 

 

מה אהבתי בפוד הריצה Stryd Summit:

 • משקל קל
 • עמיד
 • מדויק בקצב, במהירות, במרחק ללא תלות בתוואי השטח
 • זמן סוללה

 

מה פחות אהבתי בפוד הריצה Stryd Summit:

 • מחיר
 • זמינות בארץ
 • אפליקציה בסיסית מאד.

 

*** בכל הנוגע להשוואה נקודתית של ה- Stryd Summit למערכות דומות כגון: RunScribe ו- Milestone התבצעה ומתבצעת סקירה ובחינה ארוכת טווח נקודתית בין שלושת המתוגים. אחר שאסיים את סקירתי על ה- RunScribe אפרסם את הממצאים.***

 

לסיכום:

שבעה חודשים פוד הריצה של חברת Stryd, ה- Stryd Summit היה בשימוש של כחמישה אימונים בשבוע בממוצע ולפניו התנסתי מעל לשנה עם ה- Stryd Pioneer במה שנראה כשיטת האימון המתקדמת ביותר שקיימת כיום בענף הריצה.

חברת Stryd בהחלט מביאה עימה משב צעיר, חדשני ורענן ושיטת אימון מתקדמת אשר רואה לנגד עיניה דבר אחד – מקסום ושיפור ביצועים ללא תלות במשתנים חיצוניים.

כפי שציינתי בסקירתי על ה- Pioneer Stryd, אין זה מוצר לקהל החובבני-עממי אלא יותר לחובבן התחרותי, המקצועני או לחבר'ה כמוני שאוהבים להתנסות בטכנולוגיות חדשות וללמוד שיטות אימון חדשניות.

הפוד יקר ואין להתעלם מכך. במחיר של 200$ ניתן לרכוש שעון חדש בסיסי אשר יספק את כל הנתונים הנדרשים עבור המתאמן החובב. אך שוב – לא שם החברה נמצאת ולא לשם היא מכוונת. עצם גישתה ליצירת שיטת אימון חדשה אולי תביא קהל שאינו דווקא הקהל התחרותי אלא זה שרוצה לשפר את תוצאותיו בריצות הקצרות עד 10 ק"מ. השמיים הם הגבול.

 

 

האם אני ממליץ על פוד הריצה Stryd Summit?

תשובתי היא חד משמעית כן. זאת מכיוון שעבורי הוא חידד, שיפר ולימד כיצד לרוץ יעיל יותר.

 

נתראה בשבילים ובדרכים.

שלכם,

יניב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply:

Site Footer