סקירת מד ההספק לרצים – Stryd Pioneer

download.png

 

היי חברים,

גילוי נאות – אני האחרון שיציג עצמו כהאורים והתומים בתחום האימון בכלל ובאימון עפ"י הספק בפרט. אני בהחלט מגדיר עצמי כרץ חובב, אשר בין היתר חובב טכנולוגיה וייעול האימון.

יש בארץ מאמנים רבים שלמדו את התחום ויישמו זאת במיוחד בעולם הרכיבה והטריאתלון. קחו לדוגמה את ליאור זך מאור, אלעד פלטין, גווין קניג, תום מרמרלי ואני בטוח שעוד מאמנים רבים ואחרים. יש לי הרבה הערכה וכבוד להם משום שהם פתחו את הדרך בתחום האימון עפ"י הספק ועל כך כל הקרדיט מגיע להם.

יש לציין כי הניסיון להביא את נתוני ההספק לעולם הריצה אינו חדש וזאת נוסה כבר לפני כשמונה שנים ע"י יצרנית מדי ההספק לאופניים, חברת PowerTap, אשר יצרה רצועת דופק המשכללת ומחשבת את ההספק של המתאמן ע"י שימוש בדופק בלבד.

כיום מובילת הדרך בתחום היא חברת STRYD אשר עוסקת בנושא למעלה משש שנים ואף פיתחה כמה סוגים בעבר של מדי הספק לרצים וכן פיתחה כמה פרוטוקולים בנושא. חברת STRYD השכילה להבין כי רק עפ"י נתוני דופק לא יהיה ניתן להציג ערך הספק מדויק ולכן פיתחה את מד ההספק שלה והטכנולוגיה עצמה רשומה כפטנט.

 

אז מהו אימון עפ"י הספק?

אימון עפ"י הספק בא להציג ולהתאמן עפ"י ערך מספרי, כמו רוב הפרמטרים שעל פיהם אנו מתאמנים.

ההבדל הוא, שבניגוד לערכים מספריים כגון דופק, (המיוצג כפע'/דקה), ו/או קצב, (המיוצג כזמן שבו נעבור ק"מ אחד של דרך), ההספק מציג ערך מספרי מוחלט של כוח, (מוצג לרוב בוואטים), אשר בניגוד לשתי הדוגמאות שנתתי מעל הוא איננו מושפע, הן באופן ישיר והן באופן עקיף, מגורמי חוץ.

כולנו מכירים את הרגשת האופוריה שעוטפת אותנו לרוב במרוצים, ולא פעם אנחנו שומעים את המשפט "התחלתי חזק מידי/הרגשתי שאני מסוגל אבל לקראת הסוף נגמר לי הכוח/הרגש והאדרנלין סחפו אותי" וכיו"ב.

ביצוע של אימון ו/או תחרות לפי הספק בא להציג גישה אחרת ולהתייחס בצורה פרקטית או מדעית יותר מצד אחד וזאת מבלי לזנוח את המשתנים הפיזיולוגיים של כל מתאמן ומתאמן. למעשה מטרת אימון לפי הספק בא  לייתר ולעבוד לפי אחוז מהכוח שהמתאמן מייצר, או נכון יותר לומר, מסוגל לייצר לאורך מרחק וזמן נקוב.

 

לפני הכל יש לדעת כמה מושגי יסוד באימון עפ"י הספק:

  1. המושג FTP או Functional Threshold Power זהו למעשה ערך ההספק המקסימלי אותו מתאמן מסוגל להחזיק במשך שעה אחת.
  2. המושג הנוסף הוא FTHR או Functional Threshold Heart Rate זהו למעשה ערך הדופק המקסימלי אותו מתאמן מסוגל להחזיק במשך שעה אחת ומערך זה ניתן גם לגזור את ערך ההספק של המתאמן.

 

mysuunto

 

למה חשוב לנו לדעת את ה FTP שלנו?
חשוב לנו לדעת את הערך המספרי של סף ההספק הפונקציונלי שלנו מאותה סיבה שאנו גוזרים אחוזים מהדופק המקסימלי האינדיבידואלי שלנו, בכך אנו יודעים בדיוק על איזה ערך לעבוד, מתי לעבוד על אזור, או בשפה המקצועית ה–  Zone שלנו, ובכך גם להיות יעילים ומודעים לאופי ביצוע האימון/התחרות.

ברגע שאנו יודעים את הערך ההספק האינדיבידואלי שלנו, אנו יכולים לשלב זאת עם נתונים כגון קצב לק"מ ו/או דופק.

דוגמה 1:
רץ צריך לבצע ריצת נפח בדופק שהוא 60%-65% מהדופק המקסימלי שלו במסלול מישורי, (נאמר 130-150 פע'/דק'), נאמר לצורך העניין שהזמן הוא שעה אחת.

משקל הרץ הינו 68 ק"ג וסף ההספק הפונקציונלי שנמדד לו הינו W223. לפי חישוב וגזירת ה-ZONE  של הרץ, אנו יכולים להעריך כי ההספק שלו צריך להיות בין125W-160W בממוצע לאורך 60 דק' וזאת כי באימון זה אנו עובדים על מרכיב סבולת הריצה.

בריצת נפח, שעיקרה מתבססת אגב עפ"י רוב המאמנים על מרכיב הדופק ולא קצב, ניתן ללמוד הרבה על תנודתיות ההספק, במיוחד במסלול מישורי. כך שלמעשה ניתן ונכון יהיה לבנות תכנית אימונים משולבת ולהשוות בין נתוני הדופק-הספק אל מול קצב-הספק ובכך להביא את המתאמן ליעילות אנרגטית.

דוגמה 2:
שימוש באימוני הספק במקביל לאימוני טמפו, אימונים בקצב התחרות, יוכלו לייעל ואף לשפר באחוזים ניכרים, תוך כדי ירידת ערכי דופק, את טכניקת הריצה של המתאמן, ולהביא למיקסום היכולת שלו וזאת מבלי לגרוע בשאר המרכיבים הפיזיולוגיים.

 

stryd1

כפי שאתם רואים בתמונה מעל, שלושת החברות המובילות כיום בשעוני האימון מציגות הספק, אך רק חברת סונטו מציגה זאת כחלק מתפריט אימון הריצה

 

האם אימון עפ"י הספק מתאים לכולם?
התשובה היא לא – רצים בתחילת דרכם לא זקוקים לכך.

למי אימון עפ"י הספק מתאים?
לפי דעתי אימון עפ"י הספק מתאים לרץ אשר רוצה להביא את יכולתו למקסימום במטרה של קביעת קריטריון אישי ו/או עמידה בזמן מסוים בתחרות.

מה היתרון בלהתחרות או להתאמן באמצעות הספק?
היתרון הוא שבניגוד לגורמי חוץ כגון: טמפרטורה, התרגשות, לחץ חברתי בתצורת דבוקה של רצים/פייסרים, זמן האימון/תחרות (בבוקר הדופק נמוך יותר מאשר בשעות אחה"צ והערב), זמן ההגבה של הגוף לדופק משתנה ובכך למעשה אנו למדים כי ההספק הינו בלתי תלוי. הספק הוא הספק.

דוגמה אישית: באימוניי במסלול סובב עמק, מצאתי שנכון עבורי להתבסס בתוואי העליות, על ערך של 175W כשהדופק הממוצע שלי עומד על 154 פע'/דק' וזאת כשערך הצעדים שלי הינו בין 110 ל-120. הדבר לקח זמן, בחינה והסתכלות מתמדת על השינויים האישיים שלי על אותו מסלול.

האם רצועת הדופק מצדיקה את עצמה מבחינת המחיר?
על כך תשובתי היא לא. חגורת הוואטים של STRYD המציגה הספק עולה כ-750 ש"ח. במחיר הזה ניתן לרכוש שעון דופק עם GPS יד שניה  ולהתבסס על אימוני דופק וקצב. את היחידה שלי רכשתי כחודש לפני שחברת דוגית החלה לשווק את המוצר בארץ, ונאלצתי להיפרד מכ- 900 ש"ח כולל משלוח לארץ.

 

מה אהבתי בחגורת ההספק של STRYD:

  • החגורה יושבת בצורה מאד נוחה ולא חותכת את הגוף בניגוד למוצרים דומים בשוק
  • החיישן קל ולא מורגש
  • ערך מוסף אמיתי בזמן אמת
  • התממשקות לכלל שעוני ה- GPS הקיימים בשוק (עם סייג ראו למטה)

 

מה פחות אהבתי בחגורת ההספק של STRYD:

  • מחיר יקר
  • נכון לכרגע, אין אפשרות לשמור נתוני הספק באימון ו/או תחרות העולה על כ-9 שעות רצופות, ולכן, בהסתייגות מסוימת, המוצר פחות רלוונטי לרצי אולטרה מרתון במרחקי 100 ק"מ וצפונה (הדבר נמצא בטיפול)
  • מד ההספק אינו עמיד בשחייה ולכן פחות רלוונטי בתחרויות טריאתלון, אלא אם לובשים אותו בשטח ההחלפה השני

הערת ביניים: המותג היחידי אשר עובד עם חגורת הוואטים של STRYD בצורה מושלמת הוא SUUNTO. בניגוד לגרמין או פולאר אשר בהם ניתן לסנכרן את החגורה כמד צעדים ולאבד את המידע הנ"ל בזמן פעילות, בסונטו נתון ההספק הינו חלק אינטגרלי ממצב הריצה ולכן לא נגרם כל איבוד מידע בזמן אמת.

 

stryd1

 

האם אני ממליץ על מד ההספק?
כן אך עם סייג – חגורת הוואטים של STRYD מתאימה לרצים תחרותיים ו/או מאמנים אשר מנתחים כל אימון ואימון בצורה דקדקנית, בעלי ידע ורקע באימון עפ"י הספק ויורדים לרזולוציות הכי עמוקות מבחינת אופי ביצוע האימון. לעניות דעתי כל שאר הרצים יפיקו מהכלי המדהים הזה הרבה פחות ולכן חבל על הכסף. במחיר העלות של חגורת הוואטים ניתן לרכוש אביזרים שהתועלת מהם תעלה על זו שבמוצר הנ"ל.

 

כפי שציינתי בסקירת הביניים – אני בהחלט אמליץ לרץ חובב חזק להתאמן עם הספק אבל להתפשר על שעון עילית. לדוגמה סונטו אמביט 3 RUN או גרמין 230 עם רצועת ההספק, ערכם רב יותר עבורי כמאמן, מאשר שעונים כדוגמת סונטו אמביט 3 פיק ספיר או גרמין פניקס 3 בעל מד הדופק המובנה, ללא רצועת ההספק.

 

נתראה בשבילים ובדרכים.
שלכם,
יניב

Leave a reply:

Site Footer